Felmondás vagy közös megegyezés 2024 – mikor melyik előnyösebb a munkavállalónak?

Felmondás vagy közös megegyezés vagy azonnali hatályú felmondás 2024 – mikor melyik előnyösebb a munkavállalónak? Munkajogi és pénzügyi szempontból vajon melyik felmondással érdemes élnie a dolgozónak, ha már nem kíván a munkahelyén tovább dolgozni? Összefoglaljuk a munkaviszony megszüntetésének aktuális szabályait, hogy minden munkavállaló tisztában legyen a jogaival. Hogyan kell a Munka Törvénykönyve alapján felmondani 2024-ben?

Felmondás a munkavállaló részéről : letölthető iratminta található oldalunkon, mely segítségével jogszerűen mondhat fel munkahelyén. A rendes felmondás szóösszetétel helyett már csupán felmondást szükséges írni a munkavállalói felmondás dokumentumba; azonban nem csak ez az egyetlen változás, mely a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos az új Munka Törvénykönyve módosított rendelkezései miatt.

Az interneten számos olyan elavult dokumentum kering különböző weboldalakon, mely 2024. évi munkavállalói felmondás mintának tünteti fel az onnan akár ingyenesen letölthető dokumentumokat. Azonban sajnos meg kell említeni, hogy ezek a munkavállalói felmondás minták általában nem ellenőrzött forrásból származnak, teljesen elavult jogszabályi rendelkezések alapján íródtak akár 5-10 évvel ezelőtt. A 2024. évi munkavállalói felmondás mintában az aktuális törvényi hivatkozásnak kell szerepelnie! Érdemes felmondás esetén körültekintően eljárni, ha el szeretné kerülni a későbbi munkajogi problémákat a nem megfelelő tartalmú írásos munkavállalói felmondás miatt.

A legtöbb dolgozó ember csak akkor szembesül azzal a problémával, hogy hogyan is kellene felmondania munkahelyén, amikor kap egy kedvezőbb ajánlatot egy másik cégtől, vagy amikor már besokall a munkahelyi problémák miatt. Ilyenkor sokan azt sem tudják, hogy hogyan kezdjenek bele a felmondásuk megírásába, arról pedig végképp nincsen semmilyen tudásuk, hogy milyen jogszabályra hivatkozva nyilatkozzanak felmondásukról a munkáltató felé, ha megszületett a végleges döntésük munkahelyük elhagyásáról. Az előzőekben említett nehézségek leküzdésében segítünk ezzel az írásunkkal, melyben jobb megvilágításba helyezzük a munkavállalói felmondás körülményeit, és a felmondás előtt állók teendőit.

Munkavállalóként bárki bármikor felmondhat is, ha a munkaszerződés, melyet korábban kötött nem tartalmaz semmilyen erre vonatkozó ideiglenes tilalmat. A felmondási jog kizárása maximum 1 évet jelenthet, és a felek kölcsönös megállapodásán szükséges alapulnia. Az új Munka Törvénykönyve 2012-ben lépett életbe, és a korábbiakhoz képest rugalmasabb munkajogi szabályozást tartalmaz. A régi munkaügyi előírásokhoz képest jelentősen módosultak munkajogi szabályok, így érdemes kellő körültekintéssel eljárni akkor, amikor valamely munkavállaló fel szeretne mondani aktuális munkahelyén.

A munkavállalók leggyakrabban abban az esetben mondanak fel munkahelyükön, ha már találtak új munkalehetőséget. Éppen ezért ajánlott, hogy a munkavállaló csak abban az esetben mondjon fel régi munkahelyén, ha az új munkahelytől akár aláírt munkaszerződéssel, vagy valamilyen foglalkoztatására irányuló írásos dokumentummal rendelkezik. Ezzel elkerülhető az a kellemetlen helyzet, hogy végül valakinek a felmondás után nem lesz egy ideig munkája.

Határozatlan idejű munkaviszony esetén a munkavállalói felmondás megfogalmazásakor a Munka Törvénykönyve nem követeli meg azt, hogy a dokumentumban szerepeljen indoklás, ezért aztán indoklást semmilyen formában nem érdemes beleírni, hiszen ezzel csak egy esetleges későbbi munkajogi vita során plusz támadási felületet adhatnánk a korábbi munkáltatónak.

Ha valaki felmond a munkahelyén, akkor a munkaviszonya nem abban a percben szűnik meg, amikor felmondását átnyújtja főnökének, hiszen (általában 30 napos) felmondási idővel is számolni kell, melyből azonban a ki nem vett szabadság napjai levonhatók. Munkavállalói felmondás esetén azt is érdemes tudni, hogy végkielégítés a munkavállalónak semmilyen formában és összegben nem jár. A felmondási időt gyakran le is kell dolgozni, de a munkáltató mérlegelésére bízza a jogalkotó azt az esetet, hogy felmentést adjon a munkavégzés alól alkalmazottjának a felmondási idő idejére.

Magyarországon a cégek 90 százaléka próbaidő kikötésével veszi fel munkavállalóit, melynek hossza a leggyakrabban három hónap. A legegyszerűbb felmondási eset, amikor a munkáltató vagy a munkavállaló nem elégedett a körülményekkel, így minden indoklás nélkül él a próbaidő allatti felmondás lehetőségével. Ezzel viszont csak a próbaidő időtartama élhetnek a felek, később már nem. Vagyis nagyon figyelni kell arra, hogy ki mikor nyújtja be felmondását.

Extrém esetekben, ha a munkavállaló úgy érzi, hogy főnökei súlyosan jogsértő magatartással vagy körülményekkel ellehetetlenítik a megfelelő munkavégzést vagy annak körülményeit, akkor a felmondás azonnali hatállyal is benyújtható, ennek azonban egyedi és speciális szabályai vannak, így ezt a lehetőséget nagyon át kell gondolni minden esetben.

A munkaviszony megszüntetése általában mindenkinek okoz álmatlan éjszakákat, még akkor is, ha a korábbi munkáltató és alkalmazottja nyugodt légkörben búcsúznak el egymástól. A legtöbb esetben éppen az emberi tényezők figyelembe vétele a legfontosabb, hogy a felmondás után megmaradjon a jó viszony a korább munkatársak között. Hiszen sohasem lehet tudni, hogy a jövőben akár egy másik munkahelyen, vagy éppen ugyanott dolgozhatnak még együtt a korábbi kollégák, főnökök, beosztottak.

Ha az alkalmazott élni szeretne a munkavállaló felmondás lehetőségével , akkor írásos nyilatkozatot kell tennie munkáltatója felé, mely a hatályos munkajogi szabályoknak megfelelő tartalommal kell, hogy rendelkezzen. Weboldalunkról egy olyan naprakész munkavállalói felmondás minta tölthető le, melyet személyre szabva az aktuális előírásoknak megfelelően kérheti munkaviszonya megszüntetését az aktuális jogszabályi rendelkezések alapján.

Munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel

Felmondás közös megegyezéssel minta letöltés (munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel) és fontos tudnivalók! Mire kell figyelni a közös megegyezéssel történő felmondás aláírása előtt? Lehet-e rosszabbul járni, ha a felmondás közös megegyezéssel történik ? Számos kérdésre adunk választ, hogy a közös megegyezéssel történő távozás a munkahelyről korrekt módon történjen, és később se legyenek munkaügyi viták.

Amikor felmerül az elbocsátás lehetősége , akkor tudnia kell a munkavállalónak és a munkáltatónak, hogy a közös megegyezéssel történő elbocsátás évtizedek óta a leggyakoribb felmondási forma Magyarországon, mely természetesen nem véletlen. A felmondás közös megegyezéssel is azért népszerű, mivel ha a felmondás ilyen módon köttetik meg, az garancia arra, hogy a későbbiekben egyik fél sem reklamálhat. A hivatalos munkaügyi elnevezés ennél az elbocsátási formánál természetesen nem felmondás, hiszen az elválás közös döntés következménye, így hivatalosan inkább a munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel elnevezés alkalmazandó.

Próbáljuk érthetően megfogalmazni írásainkban, hogy az adott témakör miről is szól, hiszen sok munkavállaló kevésbé érti a jogi kifejezéseket. Így van ez a közös megegyezéssel történő felmondással kapcsolatban is. Ki lehet jelenteni, hogy mind a munkáltatók, mind pedig a munkavállalók a konfliktusok kerülésére törekednek, ezért a viták helyett szívesebben választják a közös megegyezést, és a felmondás után is jó emberi kapcsolatot próbálnak fenntartani.

Ha valaki talál magának egy jobban fizető állást, mely pénzügyi szempontok miatt vagy az új kihívások miatt tetszik meg neki, akkor is törekedhet arra, hogy korábbi munkahelyéről ne haraggal jöjjön el, így általában a főnökségnek a közös megegyezéssel történő felmondást szokta javasolni.

De a munkáltató cég is kerülhet olyan váratlan gazdasági helyzetbe , hogy nem szívesen bocsátja el néhány alkalmazottját, mégis meg kell tennie a vállalkozás hosszú távú fennmaradásának érdekében. Ekkor szintén felmerülhet a normális módon történő elválás, és a két fél általi közös megegyezés.

A felmondás közös megegyezéssel dokumentum nagy előnye, hogy egyik félnek sem kell indokolni az elválás okát. Ez pedig nagy előny, hiszen az emberek sok esetben nem szeretik a kollégájuk fejére olvasni a negatív tulajdonságaikat, furcsa viselkedésüket és számtalan hasonló dolgot. Ha indokolni kellene, az sok kellemetlen percet okozni a munkáltató és a munkavállaló számára is.

A felmondás közös megegyezéssel is kizárólag csak írásos dokumentumként érvényes, és a szövegbe bármit bele lehet foglalni, melyről a munkáltató vagy az ex-dolgozó meg tud vagy meg akar egyezni. Ráadásul közös megegyezéssel akkor is megszüntethető a munkaviszony, ha bármilyen felmondási tilalom állna fenn.

Nagyon sok esetben a közös megegyezéssel történű munkaviszony-megszüntetést a munkáltató kezdeményezi, hiszen neki érdekében áll, hogy ne legyenek később sem vitás kérdések. Azonban munkavállalóként akkor érdemes a felmondást közös megegyezéssel elfogadni, ha az a munkavállalónak is érdekében áll.

A munkaadó semmilyen módszerrel és eszközzel nem veheti rá arra alkalmazottját, hogy akarata ellenére nyilatkozzon arról, hogy a felmondás közös megegyezéssel történik. Hiszen ennek a felmondás-módozatnak a nevében is benne foglaltatik, hogy a megegyezés mindkét fél közös akaratából köttetett meg. Ha mégis erős ráhatás miatt a felmondás közös megegyezéssel köttetik meg , akkor nyomós indokkal azt később is megtámadhatja a munkavállaló.

Azonnali hatályú felmondás

Azonnali hatályú felmondás szabályai: rendkívüli esetben így lehet felmondani! A munkavállaló és a munkáltató is felmondhat azonnal. Az azonnali hatályú felmondásnak számos oka lehet, azonban csak nyomós indok leírásával bontható fel ily módon a munkaviszony a Munka Törvénykönyve alapján . Sokan a rendkívüli felmondás elnevezést ismerik is, azonban a felmondás ezen formájának ma már azonnali hatályú felmondás a hivatalosan használatos megnevezése.

Számos esetben érzi úgy a munkavállaló, hogy a hónapok vagy évek alatt eltűrt munkahelyi viszontagságok és a stressz már olyan mértékű, hogy egy újabb negatív eset kapcsán úgy dönt, hogy azonnali hatállyal felmond. Számos körülmény és történés lehet az utolsó csepp a pohárban, mely azt eredményezi, hogy valaki benyújtja felmondását. Azonban a hirtelen felindulásból elhatározott döntéseknek mindig van következménye. Ezeket foglaljuk most össze. Írásunk végén pedig két mintát is talál azonnali hatállyal történő felmondás esetére.

Az előbb említett munkavállaló általi azonnali hatályú felmondás esetén fontos tisztázni, hogy azonnali hatállyal nem csak a munkavállaló, hanem azonos feltételekkel a munkáltatónak is van joga felmondani. Ehhez nagyon pontos indoklást kell papírra vetnie, hiszen semmilyen módon nem bocsáthatja el alkalmazottját "mondvacsinált" okokkal.

Az azonnali hatályú felmondás indoklásaként általában kötelezettségszegés áll, melyre kézzel fogható bizonyíték áll rendelkezésre. Ha ez így van, akkor megcáfolhatatlan indokkal rendelkezhet akár a munkavállaló, akár a munkáltató arra, hogy rendkívüli módon, vagyis azonnali hatállyal mondjon fel .

A legtöbben úgy tudják, hogy azonnali hatállyal csak a munkáltató mondhat fel, pedig ez nem így van. Gondoljunk csak bele, manapság a munkáltatónak is kötelessége az, hogy megfelelő munkakörülményeket biztosítson dolgozói számára, tehát neki is kötelessége a jó munkahelyi környezet létrehozása. Erre már csak azért is szükség van, hogy az éles versenyhelyzetben egy adott vállalkozás ne veszítse el nagy szakmai tudással rendelkező alkalmazottjait.

Ha munkavállaló akarja munkaviszonyát azonnali hatályú felmondással megszüntetni , akkor a legtisztább hivatkozási eset, amikor a munkáltató olyan kötelezettségét szegte meg, mely feketén-fehéren a munkaszerződés bekezdéseiben is le van írva. Ebben az esetben kezdeményezheti a munkavállaló az azonnali felmondást. Ekkor viszont nem jár számára végkielégítés.

Azonnali hatályú felmondással akkor bonthat fel munkaszerződést a foglalkoztató, ha az írja alá az azonnali hatályú felmondás dokumentumot, akinek erre joga van. Ezt a fajta felmondást minden esetben írásban szükséges megtenni, valamint megfelelő indoklást kell belefoglalni. Az indoklásnak pedig a valóságot kell tükröznie, így általánosságokat belefoglalni nem lehet.

Nem hivatkozhat a munkáltató arra, hogy az alkalmazott nem megfelelő minőségben látja el feladatát, mert nem elégségesen erős érv az azonnali munkaviszony megszüntetéshez. Világosan kell megfogalmazni a felmondás okait, melyek nem lehetnek eltúlzottak. Az a leginkább helyes eljárás a felmondó fél részéről, ha az indoklásba a konkrét esetet írja le indokként. Ezt az érvelést később is könnyebben tudja majd megvédeni, ha vitás helyzet alakul ki.

Attól függetlenül, hogy ki mondott fel rendkívüli módon, az ex-alkalmazottnak kötelessége a munkakörét rendben átadni kollégájának, illetve annak a személynek, akit a munkáltatója erre kijelöl. Ha munkáltató mond fel azonnal dolgozójának, akkor az azonnali hatályú felmondás dokumentumot célszerű azonnal aláíratni a munkavállalóval. Természetesen a felmondás elnevezéséből is következi, hogy azonnali kilépés esetén nincsen felmondási idő sem.

Jellemző indok szokott lenni munkavállaló általi azonnali felmondáshoz, ha a munkáltatója nem fizet számára munkabért, vagy a munkaszerződésben megfogalmazottakkal szemben kevesebbet fizet. De például elegendő indok a munkáltató számára a gyors felmondáshoz, ha a munkavállalója bűncselekményt követ el, vagy éppen jelentős mértékben visszaél főnöke bizalmával. Azt is érdemes tisztázni, hogy bármelyik fél szándékosan szegte-e meg a szabályokat. Amennyiben erre a kérdésre a válasz igen, akkor mindenképpen jogos az azonnali hatályú felmondás alkalmazása.




A weblap bizonyos funkcióinak működéséhez és a célzott hirdetésekhez sütikkel (cookie-kal) gyűjt névtelen látogatottsági információkat. Ha nem engedélyezi őket, számítógépe böngészőjében bármikor beállíthatja a tiltásukat / eltávolításukat. Az oldal böngészésével hozzájárul a sütik használatához. Részletes leírás